Higiena Zdrowego Uśmiechu

Higiena jamy ustnej jest jedną z najważniejszych metod profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Prawidłowe i systematyczne stosowanie odpowiednich zabiegów higienicznych zmniejsza zapadalność na próchnicę zębów nawet do 40%. Szczotkowanie zębów to nie tylko oczyszczanie powierzchni zębów ale także sposób na wprowadzenie związków fluoru do struktury zęba. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w zapobieganiu próchnicy i jest szczególnie ważne w wieku rozwojowym. Prawidłowe szczotkowanie jest także rodzajem masażu, poprawiającego ukrwienie w tkankach przyzębia, oraz błonie śluzowej jamy ustnej, co prowadzi do zwiększenia odporności tych tkanek.

Oto kilka prostych zabiegów higienicznych, które można samemu wykonywać w domu:

 

Jak zachować zdrowe zęby i dziąsła?

Należy szczotkować zęby dwa razy dziennie:

Szczotkowanie usuwa płytkę nazębna i resztki jedzenia z powierzchni zębów. Szczotkując dwa razy dziennie usuwamy większość płytki nazębnej, która może prowadzić do próchnicy, paradontozy, a następnie utraty zębów. Szczoteczka z miękkim lub bardzo miękkimi włoskami o zaokrąglonych końcach jest najlepsza, eliminuje podrażnienia tkanki dziąseł.

Należy umieści włoski szczoteczki wzdłuż linii dziąseł pod kątem 45°. Włoski powinny dotykać zarówno powierzchni zęba, jak i linii dziąsła.

Delikatnie szczotkując poruszamy szczoteczką na przemian do przodu i do tyłu, wzdłuż wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni zęba używając "wymiatającego ruchu" od linii dziąseł w górę oczyszczamy całą powierzchnię zęba.
Przykładąc włoski szczoteczki do powierzchni gryzących tylnych zębów, szczotkujemy posuwistym ruchem w przód i w tył. Szczotkujemy również język, poczynając od tyłu aż do przodu, aby usunąć nieprzyjemny zapach wytwarzany przez bakterie.

Uwaga!! Szczoteczkę należy wyrzucać po przejściu każdej infekcji grypowej lub choroby zakaźnej. Również szczoteczki o zużytych lub wygiętych włoskach nie nadają się do dalszego użytkowania, gdyż usuwają one mniej płytki nazębnej i uszkadzają tkankę dziąsła.

Stomatolodzy zalecają szczotkowanie dwa razy dziennie przez 2-3 minuty oraz wymienianie szczoteczek co 3-4 miesiące

Należy używać nici dentystycznych conajmniej raz dziennie:

Szczotkowanie nie wystarcza! Należy używać również nici, aby usuwać resztki jedzenia i osad z przestrzeni międzyzębowych i spod krawędzi dziąseł, w miejscach gdzie żadna szczoteczka nie dociera. Używając nici raz dziennie można usunąć osad zanim stwardnieje i zamieni się w kamień nazębny. Pamiętać należy, że nie usunięty osad w ciągu 48 godzin powoduje mineralizację zęba, a to pierwszy stopień próchnicy.

Należy dobrać własciwe nić dentystyczne o odpowiedniej grubości i takie, które rozciągają się w kontakcie z zębem. Nici dostępne są w postaciach woskowanych lub niewoskowanych.

Około 45cm nici owinąć wokół środkowych palców obu dłoni. Ująć nić kciukami i wskazującymi palcami, pozostawiając między nimi 3 do 5cm. Użyć kciuków i palców wskazujących do prowadzenia nici.

Naprężoną nić poprowadzić między zębami, delikatnie przesuwając ją do przodu i do tyłu. Nie należy urywać nici między zębami !
Owinąć nić wokół boku zęba i przesuwajć w górę i w dół ocierając o powierzchnię zęba i pod linią dziąsła. Do każdego zęba używajć nowego kawałka nici.

Używanie nici dentystycznych jest niezbędne dla prawidłowej higieny jamy ustnej i przy nabraniu wprawy staje się bardzo łatwe i szybkie.

Bardzo pomocnym urządzeniem w higienie jamy ustnej jest tzw. "water pick" służący do przepłukiwania wodą lub roztworami leczniczymi przestrzeni międzyzębowych, przestrzeni pod mostami, kieszonek dziąsłowych oraz bifurkacji. Irygacja zarówno nad jak i poddziąsłowa, może być wykonana profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym lub przez samego pacjenta podczas codziennych zabiegów higienicznych. Strumień wody z irygatora o różnej mocy i natężeniu, ciągły lub przerywany dostaje się z łatwością do tych miejsc, gdzie szczotka nie może sięgnąć. Urządzenie to jest szczególnie zalecane do utrzymania właściwej higieny osobom użytkującym mosty, korony, leczącym się stałymi aparatami ortodontycznymi, osobom cierpiącym na choroby przyzębia.

Płukanki i preparaty do intensywnej profilaktyki:

Każdy, kto regularnie dba o higienę zębów może zapomnieć o próchnicy. Jeżeli będzie szczotkować zęby trzy razy dziennie po posiłku pastą do zębów z fluorem i starannie czyścić przestrzenie międzyzębowe, zęby będą odporne na ataki kwasów, a przez to wolne od próchnicy. Nalezy też pamiętać o płynie do płukania ust z fluorem.

Płyn zapewnia dodatkową ochronę w miejscach, do których nie dociera szczoteczka, dlatego jest to produkt szczególnie ważny dla osób noszących aparaty ortodontyczne, częściowe protezy lub mosty. Płyn z fluorem może być stosowany po szczotkowaniu zębów lub o dowolnej porze dnia, np. w podróży lub w pracy, gdy nie ma możliwości umycia zębów po jedzeniu.

By jeszcze lepiej chronić zęby przed próchnicą należy:

Raz w tygodniu przeprowadzać zabieg intensywnej fluoryzacji szczotkując zęby żelem zawierającym aminofluorek, który szybko remineralizuje szkliwo, zapewniając lepsza ochronę przed działaniem kwasów. Szczególnie poleca się stosowanie żelu:

  • u nastolatków o zwiększonym ryzyku wystąpienia próchnicy (od około 16 lat)
  • u osób noszących aparaty ortodontyczne, częściowe protezy lub mosty
  • u osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi
  • lub gdy szkliwo zębów uległo odwapnieniu ze względu na zbyt wysoką zawartość cukru i kwasów w diecie.

Higiena przy stałych aparatach ortodontycznych

Osoby noszące aparaty stałe, szczególnie powinny pamiętać o czyszczeniu zębów i aparatu co najmniej trzy razy dziennie (zwłaszcza po jedzeniu),należy unikać spożywania słodkich, lepkich potraw, które mogą uszkodzić aparat i zwiększyć ryzyko powstania próchnicy.

Przykłady higieny zębów z aparatem stałym:

Szczoteczki ortodontyczne czyszczą zarówno ząb jak i klamry - zamocowania stałych aparatów ortodontycznych. Należy poruszać szczoteczką krótkimi ruchami do przodu i do tyłu. Szczotkujemy również linię dziąseł i powierzchnię gryzącą zęba.

Nici dentystyczne są w tym przypadku szczególnie pomocne. Nalezy przewlec ok.45cm nici przez pętelkę. Pętelkę włozyć pomiędzy zęby pod drut łączący klamry. Przesuwać nicią w górę i w dół, ocierając ją o powierzchnię zęba i pod linią dziąsła.

Szczoteczki międzyzębowe służą do czyszczenia miejsc między zębami, a drutami łączącymi klamry lub większych przestrzeni międzyzębowych. Należy dobrać odpowiedni do luki rozmiar szczoteczki, wsunąć ją delikatnie i czyścić powierzchnię posuwistym ruchem w przód i w tył.

Higiena przy implantach

Osoby posiadające wszczepy do kości (implanty), także powinny dbać o higienę wokół osadzeń wszczepu. Do tego celu mogą być pomocne specjalistyczne przyrządy jak:

Specjalistyczny sznurek służy do czyszczenia osadzeń implantów, którego zakrzywiony koniec wsuwamy między osadzenia implantów i przeciągamy go wokół na drugą stronę. Krzyżujemy oba końce sznura i posuwistym ruchem w górę i w dół czyścimy powierzchnię osadzenia implantu.
Pokryta nylonem szczoteczka międzyzębowa służy do czyszczenia osadzeń implantów i spodu protezy. Wsuwamy ją delikatnie między osadzenia implantów i czyścimy posuwistym ruchem w przód i w tył.
Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc między osadzeniami implantów i pod spodem protezy służy także szczoteczka zakończona czubkiem. Główkę szczoteczki można zginać tak, aby skutecznie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

 


Profesjonalne zabiegi higieniczne i profilaktyczne w gabinecie dentystycznym.

Płytka nazębna - wróg Twojej jamy ustnej!

Płytka nazębna to wróg zdrowia twojej jamy ustnej. Lepka, niewidoczna warstwa osadza się na większości powierzchni zębów. Płytka nazębna rozkłada cukry i skrobie w pożywieniu i produkuje kwas przenikający wgłąb powierzchni zęba wywołując próchnicę (demineralizacja).

Płytka nazębna produkuje również drażniące toksyny, które powodują zapalenie dziąseł. Ta wczesna odwracalna forma choroby wywołuje zaczerwienienie, opuchnięcie i łatwe krwawienie tkanki dziąseł. Nie usuwana regularnie płytka nazębna twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, co powoduje przejście zapalenia dziąseł w zaawansowaną fazę zwana paradontozą.

Kamień nazębny może zostać usunięty jedynie przez dentystę. Nieusuwany kamień nazębny osadza się nad i pod linia dziąseł i powoduje ze chora tkanka zaczyna odstawać od zęba tworząc "kieszonki". W tym zaawansowanym stanie dziąsła stają się bardziej podatne na infekcje, rozkład tkanek, i ostatecznie na utratę zębów.

Profesjonalne usuwanie kamienia i osadów:

Koniecznie raz na pół roku należy odwiedzić swojego dentystę, celem przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia z osadu i kamienia zgromadzonego na zębach i poniżej linii dziąseł. Jest to zabieg higieniczny, prawie całkowicie bezbolesny. Może być wykonywany z użyciem urządzeń ultradźwiękowych, które pozwalają na szybsze i delikatniejsze usuwanie kamienia nazębnego. Usuwanie przebarwień przeprowadza się poprzez polerowanie szczoteczką i gumką z pastą ścierną i polerującą.

Fluoryzacja:

Jest profesjonalnym zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w gabinecie stomatologicznym.

Fluoryzacja to zabieg polegający na pędzlowaniu lub wcieraniu roztworów w szkliwo zawierających jony fluoru, poprzez to zęby a zwłaszcza szkliwo zęba staje się bardziej odporne na działanie kwasów. Zabieg ten działa też korzystnie na początkowe stany próchnicowe, remineralizuje drobne uszkodzenia na powierzchniach zębów. Lakier fluorowy utrzymuje się na powierzchni szkliwa od kilku godzin do kilku dni, a w zagłębieniach i bruzdach znacznie dłużej.

Fluoryzację powinno się wykonywać przy okazji wizyt kontrolnych czyli 2 razy w roku niezależnie od wieku.

Lakowanie:

Próchnica zębów nazywana jest plagą współczesnej cywilizacji jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób społecznych. Jedną z metod profilaktyki przeciwpróchnicowej jest lakowanie-czyli pokrywanie zębów specjalnym lakiem.

Lak działa na zasadzie mechanicznego wypełniania bruzd i znajduje zastosowanie na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Zabieg lakowania wykonuje się jednorazowo u dzieci w wieku 6-7 lat, najlepiej do 4-go miesiąca od chwili wyrżnięcia zębów trzonowych, gdyż ulegają one najszybciej i najczęściej próchnicy, jak również zębów przedtrzonowych (w których próchnica na powierzchniach żujących jest najtrudniej dostrzegana - dotyczy to głównie młodzieży w wieku 12-15 lat).

 


SPRAWDŹ CZY DOBRZE DBASZ O SWOJE ZĘBY

 
TAK
NIE
Czy myjesz zęby po każdym posiłku?
Czy szczotkujesz zęby około 3minut?
Czy używasz pasty z fluorem?
Czy chodzisz przynajmniej raz w roku do stomatologa?
Czy używasz miękkiej lub średniej szczotki do zębów?
Czy unikasz częstego spożywania słodyczy?
Czy docierasz szczotką do wszystkich zębów?
Czy zmieniasz szczotkę wystarczająco często?
Czy zaczynasz dzień od mycia zębów?
Czy konsultujesz z dentystą dobór pasty do zębów?
Czy dbasz także o korzenie zębów?
Czy czyścisz przestrzenie międzyzębowe?

Przeważają odpowiedzi TAK:
Twoje zęby czują że o nie dbasz.
Są naprawdę piękne i zdrowe.

Tyle samo odpowiedzi TAK i NIE:
Twoje zęby potrzebują więcej troski.
Ucieszy je częstsze mycie.

Przeważają odpowiedzi NIE:
Twoje zęby są nieszczęśliwe!
Jedyny ratunek to częste i regularne ich mycie.

Możesz zapobiec próchnicy i paradontozie. Oto jak zapewnić swym zębom długie życie:

  • dwa razy dziennie szczotkuj zęby
  • raz dziennie używaj nici
  • czyść protezę, mosty lub klamry ortodontyczne z pomocą specjalistycznych narzędzi
  • żywaj produkty wysokiej jakości.

początek strony | powrót